Język:

Reinaldo Antonio Ceballo


fot.Izabela Perez Harriette
fot.Izabela Perez Harriette

Pianista, wiolonczelista, kompozytor i aranżer. Pochodzi z Santiago de Cuba.
Tajników sztuki gry na fortepianie uczył Go m.in. Ruben Gonzalez, podczas jam sessions w Hawanie. Reinaldo współpracował ze słynnym zespołem „Sierra Maestra”, z którym występował na wielu renomowanych festiwalach w Europie i obu Amerykach. To właśnie lider tej grupy, Juan de Marcos Gonzales, był ze strony kubańskiej animatorem projektu „Buena Vista”. W 1986r. Przeniósł się do Hawany gdzie rozpoczął współpracę z najlepszymi zespołami i solistami kubańskiej sceny. Poszukując nowych rozwiązań i brzmień stanął na czele grupy „Azucar Negra”, w skład której wchodzili młodzi utalentowani muzycy i która w krótkim czasie zdobyła uznanie publiczności na wyspie i za granicą. W 1996r Reinaldo został zaproszony przez grupę „Sierra Maestra” do pracy nad muzyką do filmu „Salsa” (pianista i aranżer). Z zespołami „Azucar Negra” i „Sierra Maestra” odbył wiele tras koncertowych m.in. po Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech, Anglii, Belgii oraz Holandii.
Reinaldo Ceballo jest uznanym producentem i autorem aranżacji, współpracował z takimi agencjami fonograficznymi jak: „Linea 1” (Wielka Brytania), „Timba Records” (Panama), „Bismusic EGREM” (Kuba).
Na początku roku 2000 Reinaldo przyjechał do Polski i już w maju założył grupę „Calle Sol”, która od początku działalności cieszy się olbrzymią popularnością wśród publiczności.
Pracował jako muzyk sesyjny z Mietkiem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Maćkiem Maleńczukiem, Kayah, Robertem Chojnackim, „De Mono” i z zespołem „Maanam”. Wziął udział w nagraniach projektu „Yugoton” (aranżacje i instrumenty perkusyjne), wystąpił na płycie „Blue Cafe”, a także w kompilacji „Pozytywne Wibracje 6” - jako gość zespołu „Plastic”.
Jest liderem solowego projektu Olgi Jackowskiej - „Kora Ola, Ola!”.